Filtry, które oferujemy, nie tylko skutecznie oczyszczają wodę. Nadają jej także właściwości prozdrowotne. W tym celu w naszych urządzeniach umieszczamy minerały posiadające bardzo korzystne cechy dla utrzymania zdrowia. Jeden z nich – krzem, znany jest ludzkości od wielu setek lat. Wykładano nim dna studni w celu polepszenia jakości wody. Także od dawna znane są dobroczynne właściwości kwarcu. To minerał często wykorzystywany w litoterapii. Kolejny zastosowany w naszych filtrach to zeolit, odkryty 250 lat temu. Owocem najnowszych badań, przeprowadzonych pod koniec ubiegłego stulecia, jest poznanie właściwości szungitu, który również znajduje się w naszych urządzeniach.

Krzem ma właściwości przyklejania do siebie wirusów i organizmów chorobotwórczych. Jego zbyt mała ilość w organizmie powoduje rozwój pasożytów w krwi, tkankach, narządach. W przypadku niedoboru zastępowany jest przez wapń, na którym gromadzi się cholesterol. Jego wymagany poziom to 4,7% zawartości w organizmie. Z badań wynika, że zbyt niski – poniżej 1,4%, przyczynia się do powstania raka, cukrzycy, zawałów i wylewów. Jest niezbędnym minerałem zapewniającym dobrą komunikację między mózgiem, a pozostałymi częściami ciała i narządami. Jednym ze sposobów jego przyjmowania jest woda krzemowa. Ma ona działanie antybiotyczne, antyseptyczne, regenerujące, poprawia przemianę materii, funkcjonowanie nerek, wątroby, pomaga w zaburzeniach układu trawiennego i w procesach zapalnych. Regularne spożywanie takiej wody obniża poziom cukru we krwi u diabetyków. Więcej informacji o znaczeniu krzemu i jego właściwościach przeczytasz w tym opracowaniu.

Szungit jest minerałem zawierającym fulereny. Za ich odkrycie Harold Kroto z Uniwersytetu Sussex w Brighton w Wielkiej Brytanii oraz zespół R.E. Smalley i R.F. Curl z Uniwersytetu Rice w Huston w USA otrzymali w 1996 roku Nagrodę Nobla z dziedziny chemii. Fulereny obok grafitu i diamentu są jedną z odmian węgla. Zostało wykazane, że szungit posiada duże właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i absorpcyjne. Oczyszcza wodę m.in. z azotanów, metali ciężkich, fenoli, pestycydów, chloru. Jest dobrym antyoksydantem. Pomaga przy chronicznym zmęczeniu i w leczeniu różnych chorób zapalnych, alergicznych, wirusowych, skórnych, przy schorzeniu stawów, w lepszej przemianie materii. Szungit strukturyzuje wodę. Więcej o szungicie dowiesz się tutaj.

Duża różnica elektroujemności pomiędzy wodorem i tlenem w cząsteczce wody powoduje przesunięcie par elektronowych w kierunku atomu tlenu. Przez to cząsteczki wody są dipolami. Dzięki temu mogą łączyć się, tworząc nietrwałą sieć krystaliczną. Woda w obecności szungitu tworzy właśnie taką sieć, w której znajdują się klastry złożone z sześciu cząsteczek. Ich ułożenie przypomina kształtem sześciokąt foremny. Taka struktura nazywana jest heksagonalną. W wodzie z kranu cząsteczki połączone są w większe grupy. Organizm, wydatkując na to swoją energię, przekształca je w mniejsze klastry heksagonalne, dzięki czemu woda lepiej przenika przez błony komórek, dostarczając im składniki odżywcze. Woda strukturyzowana jest lepszym rozpuszczalnikiem, dzięki czemu szybciej usuwa toksyny z organizmu. Taka woda znajduje się w owocach i warzywach. Badania prof. Mu Shik Jhona wykazały, że komórki zdrowe otoczone są heksagonalnymi cząsteczkami wody, natomiast chore pozbawionymi takiej struktury. Potwierdził to noblista Albert Szent-Györgyi, dr Yang H. Och z Harvard  University oraz inni naukowcy amerykańscy.

Kwarc pręgowany znajdujący się w naszych filtrach pochodzi z Kopalni Krasków usytuowanej w pobliżu góry Ślęża na Dolnym Śląsku. Kopalnia położona jest w północnej części gigantycznego kryształu kwarcu o masie 1,5 mln ton. Energia tego miejsca jest porównywalna do tej, którą ma Czakram Wawelski. Kwarc stamtąd pochodzący posiada dobroczynne dla organizmów żywych właściwości. W 90% neutralizuje szkodliwe promieniowanie. Prof. David Wagner z USA określił Kopalnię Krasków wraz z wydobywanym na jej terenie kwarcem i Wodą Życia jako niezwykłe miejsce, które powinno służyć ludziom.

Zeolit należy do grupy minerałów glinokrzemianowych. Posiada właściwości sorpcyjne i jonowymienne. Wykorzystuje się go do oczyszczania gazów i cieczy, w tym również do uzdatniania wody. Jest to minerał o bardzo dużej porowatości. Kryształy zeolitu działają jak mikro gąbki, które pochłaniają wolne rodniki, bakterie, wirusy, substancje rakotwórcze i inne toksyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zeolitach, zachęcamy do przeczytania tego tekstu.