Nawozy, środki ochrony roślin, ścieki komunalne i przemysłowe powodują, że rzeki i wody gruntowe są silnie zanieczyszczone. Dzisiaj prawie w ogóle nie ma już wód powierzchniowych I klasy czystości. Tymczasem większość dużych miast pobiera wodę z rzek. Podziemne są bardziej czyste, ale tylko 1/3 z nich jest I klasy czystości. Ponadto sieć wodociągowa powoduje wtórne zanieczyszczenie wody. Stosowany chlor nie jest korzystny dla zdrowia. Przyczynia się do niszczenia pożytecznej flory bakteryjnej w organizmie, zakwaszenia i tworzy toksyczne związki. Oczyszczanie wody w domu za pomocą skutecznych filtrów stało się koniecznością. Nasze filtry oczyszczają wodę ze szkodliwych związków chemicznych, metali ciężkich, wirusów i bakterii w 99,8%. To najbardziej skuteczna technologia oczyszczania wody stosowana w domu.

Tak dużą sprawność filtracji uzyskujemy dzięki zastosowaniu membran osmotycznych. Zjawisko osmozy zaobserwowano w przyrodzie już 200 lat temu. Zachodzi ono m.in. w korzeniach roślin i ściankach komórek ludzkich oraz zwierzęcych. Polega na tym, że woda przechodzi przez błonę półprzepuszczalną z roztworu o większym stężeniu do roztworu mniej stężonego, wyrównując stopień ich stężenia. Pory błony są na tyle małe, że przepuszczają tylko niewielkie, względem innych substancji, cząsteczki wody. W technice filtracyjnej zastosowano odwrotny proces. W wyniku ciśnienia wywieranego na wodę, przechodzi ona w odwrotnym kierunku. Po jednej stronie membrany pozostaje woda zanieczyszczona, a po drugiej czysta.

 

Pierwsze membrany, produkowane z materiałów celulozowych, były mało wytrzymałe. Trwałe – poliamidowe, zostały opracowane w 1952 roku. Ponieważ na początku technologia ich produkcji była bardzo droga, urządzenia na nich oparte stosowane były tylko w bogatych sektorach przemysłu. W 1965 roku, w wyniku wdrożenia nowych technologii, znacznie obniżono koszt wytworzenia membran. W wyniku tego stała się możliwa produkcja filtrów do użytku domowego, wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy.

Dzięki pojawieniu się nowej generacji membran osmotycznych w 1975 zbudowano po raz pierwszy sztuczną trzustkę i sztuczne płuco. Obecnie urządzenia osmotyczne znajdują się m.in. na wszystkich statkach dalekomorskich, łodziach podwodnych i na statkach kosmicznych oraz w coraz większej liczbie gospodarstw domowych.