Procesy utleniania (oksydacji) i redukcji (antyoksydacji) zachodzą nieustannie w każdej komórce organizmu. Polegają na wymianie elektronów między cząsteczkami. Substancje, które mają ich wiele, są zredukowane, czyli posiadają ujemny potencjał redox i mogą oddawać je cząsteczkom innych substancji, które mają elektronów za mało – są utlenione (mają dodatni potencjał redox). Jednostką miary stopnia utlenienia jest ORP (Oxidation Reduction Potential, potencjał utleniania – redukcji), inaczej redox.

Efekty utleniania może zaobserwować każdy. Dokładnie ten sam proces jest przyczyną jełczenia np. masła i majonezu. Odpowiedzialne za to są wolne rodniki. To wolne atomy, cząsteczki lub jony posiadające na zewnętrznej orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Dążąc do przyłączenia lub oddania elektronu wykazują dużą aktywność chemiczną, utleniając każdy związek, z którym mają kontakt. Uzupełniając elektrony z komórek otaczających tkanek, doprowadzają w efekcie do ich uszkodzenia. Pierwiastki niezbędne do życia: żelazo, miedź, mangan, chrom, w postaci utlenionej stają się nieprzyswajalne lub nawet toksyczne.

Wolne rodniki spełniają również pożyteczne funkcje. Są używane przez ciała odpornościowe do niszczenia bakterii chorobotwórczych i utleniają substancje toksyczne. Redukcja i utlenianie w naturze wzajemnie się równoważą. Jednak nieodpowiednia dieta, stres, używki, zanieczyszczenie środowiska naruszają tę równowagę. W każdej komórce ciała w reakcjach chemicznych uczestniczą cząsteczki tlenu, z których pewna część nie ulega pełnej redukcji. Wytwarzają się wtedy wolne rodniki tlenu, np. rodnik hydroksylowy OH+. Zneutralizować go może aktywny wodór.

redox
Aktywny wodór jest najlepszym antyutleniaczem, lepszym nawet niż antyoksydanty roślinne. Suplementy przygotowane z owoców i warzyw też należy spożywać. Współdziałając z wodorem tworzą efekt synergii, ponadto są źródłem witamin, pierwiastków i innych cennych substancji. Zaletą wodoru jako antyultleniacza, poza jego mocą, jest brak efektów ubocznych. Ponadto nie wymaga od organizmu wydatku energetycznego, przy wchłanianiu, transporcie wewnątrz ustroju i usuwaniu na zewnątrz, co jest konieczne w przypadku antyoksydantów roślinnych. Łatwo przenika struktury biologiczne i gromadzi się dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny – w warstwie lipidowej błon komórkowych i błonach wewnątrzkomórkowych.

Badania naukowców współpracujących z Japońskim Instytutem Wody w Tokio – prof. Shirahata, dr Hidemitsu Hayashi, Dr Muneori Kawamura wykazały, że wiele słynnych, uzdrawiających źródeł, zawiera wodór. Dowiedziono, że najlepsze źródła pod względem ilości uzdrowień mają niski, a nawet bardzo niski potencjał redoks. Dr Hayashi oraz dr Kawamura prowadzili badania kliniczne w Japonii dotyczące picia wody z wodorem. Dowiedli, że wpływa ona korzystnie na leczenie takich schorzeń, jak np. cukrzyca, wysokie ciśnienie, cholesterol, reumatyzm, guzy rakowe, niewydolność nerek, alergie i inne.

Filiżanka świeżo wyciśniętych pomarańczy posiada wartość ORP rzędu -250 mV. Woda z kranu i woda kupowana w sklepie mają potencjał redox od +150 mV do +300 mV. Woda po uzdatnieniu i uszlachetnieniu w naszych filtrach, w wyniku zastosowania w nich bioceramicznego generatora wodoru, posiada potencjał redox o wartości do -450 mV. Dzięki temu ma właściwości wody z uzdrawiających źródeł i sprzyja dobremu samopoczuciu oraz utrzymaniu zdrowia.